Degifting

בתקופה האחרונה התגלעה במשפחתי מחלוקת. בעוד הוריי ואחי טענו שאם אדם נותן מתנה – הוא רשאי לקחת אותה בחזרה, או לפחות יש לו "מניות" ו"זכויות" על המתנה, אני טענתי שמתנות הן "לעולמים" (במלעיל), וברגע שהמתנה ניתנה – היא רק של המקבל. גם אם להלכה אני צודק, אין ספק שלמעשה, העולם מתנהל כדעתם. אבל מבחינתי הם יכולים להמשיך לטעון כך עד מחר (כמובן שכל הדיון היה תיאורטי בלבד, וכל המחלוקת הייתה לשם שמיים).

הוויכוח הזה החזיר אותי לקורס של מו"ר פרופ' גדי אלגזי, "משטר, חברה ותרבות בימי הביניים", שלקחתי בשנה שעברה (תשס"ט). אלגזי הסביר שאחת השיטות לביסוס השלטון בחברת ימי הביניים, הייתה כלכלת מתנות – ללא כלכלת מתנות השלטון לא יכל לשרוד. באותו שיעור הוא גם הרחיב על מושג המתנה. מתנה היא לא סחר, המתנה היא לא "תן ושכח", היא יותר קרובה להלוואה, למרות שהיא לא הלוואה רשמית. במתנה א' חייב לב', ו-ב' חייב לא' – ככה מתנהלות מערכות יחסים. והתהליך הזה יוצר זיקות יחסיות. 

בתוך כך, הזכיר אלגזי את הפסוק "שונא מתנות יחיה" (משלי ט"ו, 27). ודוק; הפסוק איננו בסגנון "לא יבוא אוהב מתנות בקהל ה'", ולא נעשה שימוש בטרמינולוגיה המעמידה את אוהב/ שונא המתנות במערכת המצוות שבין אדם למקום או אפילו בין אדם לחברו; שלמה המלך בא לתת לאדם עצה אוניברסלית וקיומית, ירצה הקורא – ישתמש בה, לא ירצה – שלא ישתמש: רוצה לחיות חיים טובים? הימנע מקבלת מתנות. 

אלגזי אמר גם "לכל מתנה קשור חוט". כמדומני שהוא התכוון לכך שכל מתנה היא חלק מרשת מסועפת של חוטים וקשרים, ואם קיבלת מתנה יש לך "חובה" כלפי אותו אדם, "אתה חייב לו", לאו דווקא מתנה. אבל אני חושב שניתן להבין זאת גם כך: לכל מתנה יש חוט בלתי-נראה, שקצהו האחד קשור למתנה ואת קצהו השני מחזיק נותן המתנה, וברצותו הוא יכול למשוך את המתנה בחזרה אליו, כאילו לא ניתנה המתנה מעולם.

גם כאן, עינם של יוצרי "סיינפלד" הבחינה בכך, והם הקדישו לכך את הפרק "The Label Maker" (אלגזי דיבר בשיעור על הפרק הזה, אבל למיטב זיכרוני הוא הזכיר רק את המושג regift, ולא דיבר על degift, שגם הוא מופיע בפרק). בפרק, לג'רי יש חתונה שנופלת על משחק הסופרבול, אז הוא נותן את זוג הכרטיסים שיש לו לרופא השיניים שלו, טים ווטלי, וזה בתמורה נותן לו "מכשיר תוויות" שאיליין נתנה לו פעם. לאחר שהחתונה שג'רי היה אמור ללכת אליה מתבטלת, ולאחר שהוא מבין שווטלי "מיחזר" (regift) את המתנה של איליין, מתנהלת בין ג'ורג' לג'רי השיחה הבאה (את השיחה ניתן לראות בקישור למעלה, דקה 07.50 בפרק):

George:  The wedding is off.  Now you can go to the Super Bowl.

Jerry:  I can't call Tim Whatley and ask for the tickets back.

George:  You just gave them to him two days ago, he's gotta give you a grace period.

Jerry:  Are you even vaguely familiar with the concept of giving?  There's no grace period.

George:  Well, didn't he regift the label maker?

Jerry:  Possibly.

George:  Well, if he can regift, why can't you degift?

Jerry:  You may have a point.

George:  I have a point, I have a point.

 

המשך הפרק רצוּף ב"degifting", נתינה ולקיחה בחזרה: ג'רי מתקשר לווטלי, אבל ווטלי אומר לו שהוא כבר עשה תוכניות לסופרבול; בהמשך ווטלי נותן כרטיס אחד לאיליין, אחר-כך הוא לוקח אותו מאיליין ונותן אותו לניומן, יותר מאוחר הוא לוקח אותו מניומן ונותן אותו בחזרה לג'רי, ובסוף נותן את הכרטיס האישי לו שוב לניומן.

להבא, אם נותנים לכם מתנה, תחפשו את החוט שקשור אליה.

2 מחשבות על “Degifting

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s