אילן רבינוביץ' על הספה של אמנון לוי

ביום חמישי שעבר (14.4.2011), שודר בתוכנית "פנים אמיתיות" של אמנון לוי, ראיון שערך לוי עם הד"ר אילן רבינוביץ' בעקבות התחקיר שפורסם על רבינוביץ' ב"7 לילות" של "ידיעות אחרונות" (ניתן לראות את הראיון כאן). ומכיוון שבפוסט קודם בו התייחסתי לתחקיר – הבעתי תמיכה ברבינוביץ', הראיון עם לוי ציער אותי, כיוון שלדעתי רבינוביץ' נראה בו רע מאוד, ולרוב לא בגלל שלוי חשף את "הפנים האמיתיות" של רבינוביץ', אלא בגלל שרבינוביץ' לא מתנהל טוב תקשורתית. וחבל שרבינוביץ', שכ"פסיכיאטר של כל המפורסמים" מבין דבר או שניים בתקשורת, לא צפה זאת מראש, ולא הבין שראיון עיתונאי לרוב הוא "מלכודת דבש".

והראיון זה מיותר בעיקר על רקע זה שעל רוב הטענות רבינוביץ' בוחר שלא להגיב, ומשיב שהדברים יתבררו בבית המשפט. הכוונה של רבינוביץ' ברורה, והוא אף אומר אותה ללוי: בעצם המענה על אותן טענות שהועלו בעיתון, מבלי שאלו הוכחו כלל, יש בכדי לקבע את אותן טענות כעובדות. או כמו שהוא אומר ללוי: זה כמו שאני אגיד "אמנון לוי, אומרים עליך שאתה הומוסקסואל. תגובתך". והעובדה שרבינוביץ' בוחר שלא לענות על רוב השאלות רק מחדדת את השאלה מדוע הוא הסכים לראיון.

השגיאה הראשונה של רבינוביץ' היא עריכת הראיון בביתו (אני משער שהדבר נבע מרצונו של רבינוביץ' לחשוף את סודו, ועל כך בהמשך). הכתבה מתחילה עם צילום ביתו של רבינוביץ', ווילה בת 5 קומות, והצגת הפרט התחקירי שרבינוביץ' אף מתכוון לקנות את הווילה הסמוכה ב-4 מיליון שקל. לוי גם מוסיף ומקריין: "כל פריט זועק כאן גר מצליחן גדול, ראו לאן נכנסתם". ולהיות עשיר זה לא מצטלם טוב, ואין זה משנה אם "התחלת מאפס ועשית הכל בעשר אצבעותיך". כשלוי שואל את רבינוביץ' האם הוא אדם עשיר – והרי אנחנו ראינו כבר שהוא אדם עשיר – רבינוביץ' מתחמק ואומר "אני שמח בחלקי", כרומז לאמרה של חז"ל: "איזהו עשיר השמח בחלקו". וזה הצטנעות וענוותנות שלא במקום, כי יש עושר רלטיבי או סובייקטיבי, כמו שרבינוביץ' רומז עליו, אבל יש עושר ממשי, ואת זה אף אחד לא ייקח מרבינוביץ'. במקרה זה, הטקטיקה הטובה ביותר לדעתי היא ניסוח מחדש של השאלה, תוך שימוש בטרמינולוגיה שונה, רכה יותר, ומענה על השאלה. לדוגמא, רבינוביץ' היה צריך להשיב משהו כמו: "האם הצלחתי כפסיכיאטר הביאה לי רווחה כלכלית, התשובה היא כן".

בהמשך, כשלוי שואל-מטיח ברבינוביץ' שטיפול אצלו הוא דבר יקר (850 ש"ח), רבינוביץ' בוחר בשתי טקטיקות, אחת מהן מזכירה את זו שכתבתי לעיל, אך כיוון שהיא משולבת במתקפה על לוי – האחרונה מעקרת את הראשונה, כיוון שמתקפה מעידה על העדר קו-הגנה, כלומר על העדר תשובה מספקת, שבשלה הנשאל תוקף בחזרה. בתשובה לשאלה זו של לוי, רבינוביץ' מתאר את כל דרך החתחתים שהוא עשה עד שהוא הגיע למעמדו הנוכחי: חרש בבגרויות, למד 7 שנים רפואה + שנה סטאז' (רבינוביץ' מפרגן לעצמו עוד שנה, ולוי לא שם לב לכך) וכו' וכו', אבל הוא מוסיף: וזאת בזמן שאנשים כמוך, (כלומר כמו לוי), הלכו לים, בילו עם בחורות וכו', ובהמשך הוא אומר ללוי "אני עובד ביום מה שאתה עובד בשבוע". ולוי מזהה את הטקטיקה של רבינוביץ', ולכן כשהלה שואל אותו כמה אתה מרוויח, לוי שואל אותו בחזרה: "זו הדרך שלך לחמוק משאלות?". וחבל, כי רבינוביץ' היה יכול למקסם את התשובה שלו לולא תקף את לוי. ובמקום להתמקח עם הזבן ולשלם יותר מהמחיר ההתחלתי, לעניות דעתי, רבינוביץ' היה צריך להשיב שזה תעריף מקובל לרופא, ובכלל זה גם פסיכיאטר, אפילו אם לצופים בבית זה נראה יקר (אני לדוגמא שילמתי לפני כמה שנים 900 ש"ח לחצי שעה בביקור פרטי אצל נוירולוג).

וזו לא הפעם היחידה שרבינוביץ' יוצא המטופל הפרנואיד ולוי יוצא הפסיכולוג הרציונלי. כשלוי שואל אותו מדוע הוא חושב שאנשים שונאים אותו, במקום להשיב תשובה פוליטיקלי-קורקט (אנשים מקנאים באנשים מצליחים או משהו כזה), הוא מחליט לתקוף שוב את לוי ואומר לו שהזהירו אותו שאמנון לוי זה צהובון ואל תרד לרמה שלו. על כך לוי עונה לו: "נפגעת ממני שאתה משיב ככה?", ורבינוביץ' לא מצליח להתחמק מכך. בהמשך, רבינוביץ' פורש את תיאורית הקונספירציה שלו מדוע ב"ידיעות" החליטו לעשות נגדו תחקיר (לדעתו בגלל שהוא נתפש כאחראי לחבירה של ג'ודי שלום-ניר-מוזס, אחותו של נוני מוזס והבעלים של "ידיעות", לזכי רכיב, הבעלים של "מעריב") ורבינוביץ' היה צריך לדעת שקונספירציות לא נתפשות טוב בתקשורת, וזאת רק מציירת אותו כפרנואיד. אז נכון שהתקשורת מונעת מאינטרסים ולא הכל נעשה מתוך "מלחמת בני האור בבני החושך", אך בהיעדר הוכחות – כל תיאוריה של רבינוביץ' תהיה מגוכחת, ולכן, כשלוי שאל את רבינוביץ' "יכול להיות שהם (ב"ידיעות") באמת חשבו שאתה שרלטן", הוא היה צריך להשיב לו באופן כללי: "בתור עיתונאי טוב אתה בוודאי יודע שהתקשורת מונעת מאינטרסים" (ובכך הוא מבטיח שלוי אכן "יודע", כי אם הוא לא יודע, סימן שהוא לא עיתונאי טוב).

יכולת האבחון המצוינת של לוי ניכרת גם בהחלטה של רבינוביץ', החלטה אומללה לדעתי,  לחשוף את שני ילדיו האוטיסטים בפני המצלמות. על כך לוי אומר בתחילת הכתבה, ובהמשך שואל זאת את רבינוביץ', "אי-אפשר שלא לחשוב שהד"ר עושה מניפולציה לי ולצופים, מן דרך מהירה לרכוש אהדה" (אגב, הניסיון לעורר כלפיו אמפתיה אצל הצופים ניכר גם באופן שבו רבינוביץ' מדבר על דודו טופז). אולם גם אם לוי טועה בהבחנתו, בעצם כך שהוא בוחר לומר זאת בקול – הוא מעלה את החשש הזה אצל הצופים, ושוב דואג להוציא את רבינוביץ' רע. ואם היה צל של ספק שהמהלך של רבינוביץ' אכן יגרום לציבור לחוש אהדה כלפיו, לוי מחליט לשדר את החשיפה של הילדים האוטיסטים לאחר הראיון, למרות שכרונולוגית הדבר התרחש לפני, וזאת על מנת שהצופים לא יסתכלו על רבינוביץ' והראיון דרך הילדים האוטיסטים, אלא קודם יראו את הראיון ורק אח"כ את הילדים.

ולצד הטקטיקות השגויות מבחינה תקשורתית שרבינוביץ' נוקט, אני קצת התאכזבתי מרבינוביץ' האדם. דווקא בגלל הציפיות הגדולות שיש מרבינוביץ', בתור רופא ופסיכיאטר כל-יודע, מאכזב לגלות אצלו רבדים של ילדותיות. כך לדוגמא כשלוי שואל אותו מדוע הוא חזר בשאלה, הוא אומר שהדבר קשור לכך שנולדו לו ילדים אוטיסטים. ומעבר לכך שהדבר קצת ילדותי – לחזור בשאלה בגלל הקשיים שמציבים החיים – לעניות דעתי בעובדה זו יש לעקר את המסר שרבינוביץ' ניסה להעביר לצופים "אפשר לחיות טוב ולהיות מאושר עם ילדים אוטיסטים".

6 מחשבות על “אילן רבינוביץ' על הספה של אמנון לוי

 1. אני חולקת על דעתך, האמת…בתור מי שהיתה מטופלת של רבינוביץ, אני חושבת שהתחקיר שנעשה היה בזוי, גם של אמנון לוי ועל אחת כמה וכמה של הכתבה בידיעות.
  בתור מי שכתבה על רבינוביץ הן בשמי המלא והן באנונימיות, אפשר היה להגיע אלי בקלות, ולישאול על הטיפול אצלו וליבדוק האם "אני מרוצה או לא מהטיפול"…מה שלמשל, במיקרה שלי, ולא רק שלי, הוא הציל את חיי.
  מהכרותי עם רבינוביץ למשל, הוא מטפל מאוד טוטלי, זה שהוא בחר להראות את ילדיו, אולי לאנשים "כמונו" עם ילדים עם בעיות "נורמליות" זה לא מזיז כל כך, אבל אני בטוחה שהורים עם ילדים אוטיסטים קיבלו המון המון כוח, וזה מה שחשוב, וזה שאמנון לוי החליט לעשות מיזה מניפולציה זולה, זה המעיט את הערך שלו בעני ובעני רבים אחרים.
  לא כל שיקול יכול להיות שיקול אישי, גם לא של פסיכיאטר מצליח.
  רבינוביץ, חוץ מאשר פסיכיאטר, הוא אדם. כשניכנסים איתו לחדר טיפולים, מבינים, שיושב מולך איש, שמירגע זה, יעשה הכל, אבל הכל, כדי לעזור לך. הוא לחלוטין לא מאילה שתישב מולו ותספר לו איך הסבתא של אמא שלך הרביצה לך, או איך אבא שלך הרביץ לאמא שלך…אולי אם זה יהיה רלונטי, תדברו על זה. הוא נותן פיתרונות, הוא מחזק, חשוב לו לדעת מה קורה גם אחרי הטיפול.

  הראה את הבית שלו? מאחלת לו שיהיו לו עוד 10 בתים כאילה, לא מיתחלפת איתו אפילו לשעה אחת. אחת!

  850 שח הוא לוקח? אם היה לי היתי משלמת 850 אלף שח לשעה! כמה עולים חיים של בן אדם כשאתה מגיע במצב של "אני לא מסוגל יותר ליחיות? ד"ר תעזור לי " ?

  רבינוביץ, הוא הרבה יותר מזה שיושב בקומה 50, הרבה יותר מהאיש שגר בווילה 5 קומות, הרבה יותר מאותו אחד שאמנון לוי ניסה להראות בציניות.

  רבינוביץ, הוא אדם, שקם בבוקר, ניכנס לחדר, ואומר : "שלום, שמי ד"ר אילן רבינוביץ, אני העזור לך, ועושה את זה…." לי הוא אמר את זה לפני כמה שנים, ומאז, קיבלתי חיים שלא חלמתי שיכולים להיות כאילה.

  • הי מרינה,
   אני לא רואה כיצד אנחנו חולקים. כפי שכתבתי בפוסט הקודם וגם בפוסט הנוכחי, מבלי להכיר את רבינוביץ' אני חושב שהוא צודק, ודווקא משום כך חבל שהוא נפל ברשת של אמנון לוי. כפי שציינתי, רוב השגיאות של רבינוביץ' היא בהתנהלות התקשורתית. יכול להיות שלי או לך הדברים ייראו אחרת (לדוגמא, הרצון שלו להראות את ילדיו נובע מתוך רצון טוב לתת כוח להורים עם ילדים אוטיסטים), אבל צריך לחשוב כיצד הדברים נתפשים בציבור.

 2. אז ככה,
  בחיים לא טופלתי אצל פסיכיאטר אבל….אמנון לוי חוצפן !! מה אכפת לו כמה הוא מרוויח הוא מרווחי לא גונב הוא למד המון שנים וחיי מפרוטות(סטודנטים!) אז הוא מרוויח למה אמנון לא מרוויח והוא לא למד דקה בחיו..
  דבר שני..לפסיכיאטרים יש תמיכה וגמול מחברות התרופות ועל כול מרשם הוא מקבל גמול ..לגיטימי? תלוי את מי שואלים.. כסף מעוור עייני חכמים ומסלף דברי צדיקים אז מה כול העולם סובב סביב כסף ומי שמוכר נשק ? הוא רוצח? ממשלת ישראל מכרה לאיראן אורניום אז מה הממשלה שלנו ירתה לעצמה ברגל? אולי..
  בסופו של דבר הכול יחסי ותלוי איך מסתכלים על הדברים . לכול הצלחה מתלווים קנאים שמוכנים לשקר כי כואב להם..אולי הם שילמו 850 שח וזה לא עזר להם? קורה, גם ניתוח יקר לא תמיד יציל חיים אז נלך להתלכלך על הרופא? לא!!! ויהיו כאלה שכן.
  ד"ר אילן רבינוביץ היקר, מי כמוך יודע הכול יחסי!!! אלוהים נתן לנו 2 עיניים, בעין אחת נראה באופן ברור ובעין השנייה נראה באופן סמוי הוא נתן לנו 2 אוזניים באחת נקשיב ובאחת שנשמע ואת האופצייה לבחור את מה נשמע ולמה נקשיב מה נראה באופן ברור ועל מה נעיף עוד מבט. מקווה שתבחר בחירה ראויה.

 3. המאמר על אילן רבינוביץ מדהים ומעמיק! מאוד אהבתי מה שכתבת אודות הילדותיות בה נימק אילן את חזרתו בשאלה. נו. זה מה שמצופה מפסיכיאטר מהולל. איני רוצה חלילה לדונו, אך אכן, הסנדלר הולך יחף…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s