הזכויות הסמויות מן העין: על ארגון "זכויות כחולבן"

תנועת ימין חדשה בשם "זכויות אדם כחולבן" מבית "המכון לאסטרטגיה ציונית", מבקשת לשבור את המונופול של השמאל על זכויות אדם, ולהראות כי גם לימניים אכפת מזכויות האדם. כפי שעולה מאתר המכון, התנועה, שכבר זכתה לסיקור מכובד בתקשורת (ראו כתבה בערוץ 10, וב"העולם הבוקר"), שמה לה למטרה לתעד פעילויות לא חוקיות של חיילי צה"ל במחסומים, לערוך סדנאות חינוך בנושא טוהר הנשק ולפעול למען יישום הזכות לרפואה שוויונית (ראו פרטים באתר המכון).

התנועה טוענת למונופול של ארגוני השמאל על זכויות האדם, ולטענה זו אגיע בהמשך, אבל באותה נשימה לוקחת על עצמה מונופול על הציונות, כאשר היא טוענת שהיא ארגון זכויות האדם הציוני (הראשון), משמע כל ארגוני זכויות האדם שקדמו לה היו פוסט-ציונים. כך מתן בר-נוי, מתנדב בארגון, נשאל בראיון ל"העולם הבוקר": "אז אתם ארגון זכויות אדם ציוני?", ומשיב: "כן, אפשר להגדיר זאת כך." נטילת הבעלות על המושג ציונות  צריכה לקומם כל איש ואישה שמגדירים את עצמם כ"שמאל ציוני", אך לטעון ברישא של המשפט כי לשמאל יש בעלות על זכויות האדם ובסיפא לקחת בעלות על הציונות, זו כבר חוסר הגינות ואפילו סתירה פנימית. המראיינת הצליחה להפיל את בר-נוי בפח שהוא הציב לעצמו. אם היו ארגוני שמאל ציוניים לפני כן, מה הרבותא?

האם לארגוני השמאל היה מונופול על זכויות האדם? לא ברור מה מנע עד כה מארגוני הימין ליטול את "כתר זכויות האדם" שהיה מונח בקרן זוית, אולם לאור מטרות הארגון והסיקור התקשורתי של הפעילות, נראה כי ל"זכויות כחולבן" יש הגדרה צרה מאוד של זכויות אדם, שלא לומר חוסר הבנה בסיסי. האם שמירה על החיילים במחסומים זו שמירה על הליבה של זכויות האדם? הדבר דומה לארגון שכל מטרתו הוא לעזור לזקנים לחצות את הכביש, אבל לא דואג שהזקנים יקבלו את הזכויות הבסיסיות שלהם או שיהיה להם כסף לתרופות ומזון. אין ספק כי זכויות כחולבן הוא תואם-מחסום-ווטש, והארגון הימני רק מחקה את המקור, אולם מחסום ווטש הוקם ב-2001, לאחר שהיו כבר כמה וכמה ארגוני זכויות אדם שפעלו בשטח ("שלום עכשיו", לדוגמא, הוקם כבר ב-1978), ומתוך תחושת ואקום בפעילות ספציפית, הוא העמיד לעצמו מטרה לפקח על חיילי צה"ל במחסומים. ארגוני זכויות האדם עד כה לא השליכו את כל יהבם על פעילות מחסומים.

מעבר לעובדה כי "מחסום ווטש" סלל את הדרך ל"זכויות כחולבן", נראה כי ההתמקדות במחסומים נובעת מהעובדה כי הפנים של הארגון מופנות החוצה אל התקשורת והעולם, שכן מחסומים הם לא רק נקודת חיכוך בין הצבא לפלסטינים אלא נקודת חיכוך בין ישראל לבין "המזרח הפרוע", שהציבור הישראלי מבקש להדחיק ולנתק עצמו ממנו, וישנה תחושה תמידית שלא לגמרי ברור מה מתרחש שם. נדמה שכל תפקידו של הארגון הוא רק לדאוג שהכביסה המלוכלכת לא תתכבס בחוץ, כפי שאומר מתן אשר בראיון בערוץ 2, ולכן ממילא הוא מכוון את עצמו לפעילות ב"נושאים סקסיים" שזוכים לתשומת לב תקשורתית. אבל סיקור סיזיפי ופרטני של נושאי הליבה של זכויות האדם, כמו שלילת הגישה למשאבי טבע (מים, קרקע) – כל הזכויות הסמויות מעין התקשורת – ממילא לא יזכו לטיפולו של הארגון.

אולם הדבר המטריד ביותר בכל הסיפור הוא ראייתו של הכיבוש כמצב נורמלי, כשמדי פעם מתרחשות הפרות של השקט הציבורי, כמו חיילים שמכים אזרחים במחסומים או פעולות צה"ל שמפרות את טוהר הנשק. אולם לדידו של הארגון אין בעייתיות כשלעצמה בהימצאות ישראל בגדה המערבית. חיילים שמפטרלים בלב עיר, מעצרים שמתבצעים באישון ליל – זה נורמלי. אין הפרה של זכויות אדם בעצם הימצאות ישראל בשטחים הכבושים.

השילוב של התמקדות הארגון בסוגיות נפיצות עם קריצה לתקשורת יחד עם התפישה שהימצאות ישראל בגדה המערבית אינה אינהרנטית מפרה את זכויות האדם של הפלסטינים – מצביעה על המטרה האמיתית של הארגון: להנציח את המצב הקיים – שהוא לדידם נורמלי – להוכיח שאפשר לקיים "כיבוש נאור", אפשר להמשיך עם המשטר הנוכחי ולשמור על צלם אנוש. לא האדם ולא זכויות האדם של הפרט בראש מעייניו. הארגון שם לו למטרה לשמור על הלהבות בגובה נמוך, להגיע למצב "שהכיבוש נעשה יותר נוח", לדאוג שההפרעה הנפשית ממנה סובלת מדינת ישראל (הכיבוש) לא תתפרץ החוצה.

2 מחשבות על “הזכויות הסמויות מן העין: על ארגון "זכויות כחולבן"

  1. נקודת המוצא של הכותב, שערביי השטחים הם הילידים והיהודים הם הכובשים אינה נכונה מבחינה היסטורית. וגם אם נניח שישראל היא הכובשת, הרי זהו כיבוש חוקי.

    • נקודת המוצא של הכותב היא שכל בני האדם זכאים לזכויות היסוד שלהם, ואין חולק שהפלסטינים בגדה המערבית לא מקבלים את אותן זכויות של התושבים בתוך הקו הירוק. המצב המשפטי של הגדה המערבית [פחות] מעסיק אותי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s