האם יש זכות להתמחות מינימלית בכבוד?

אודי מרץ 2014 - התמחויות2 (2)הימים הם ימי הראיונות להתמחות, ומפה לאוזן אני שומע, שלצד חברות וחברים שקיבלו זימונים לראיונות במשרדים נחשקים, יש גם כאלו שמתקשים מאוד לקבל זימונים כאלו, בין אם כי הציונים שלהם בינוניים, ובין משום שהם מחפשים התמחות בתחום שהוא יחסית נישתי. ובעוד הפקולטה עוזרת מאוד לקצפת ולדובדבן של התלמידים להשיג התמחות במקומות טובים – ל"בינוניים" ולנישתיים אין היא מושיטה יד לעזרה. ושני הדברים – הן העובדה שתלמידים אלו לא מצליחים למצוא התמחות והן העובדה שהפקולטה לא עוזרת להם – מצערים אותי מאוד.

את הבעייתיות בכך שתלמידים שמסיימים לימודי משפטים לא יתמחו במקום שלבם חפץ או לא יתחילו התמחות בכלל – ניתן להבין בנקל; גם אם בוגר של לימודי ספרות לא יתחיל לעבוד בתחום ספרותי כלשהו או אפילו בבנק יהיה זה מצער, אבל זה חלק מהסיכון שאותו בוגר לקח על עצמו. לימודי המשפטים, לעומת זאת, הם תכליתיים, הם מכווני-מטרה – בוודאי לפי תפישת התלמידים – וכשהתכלית אינה מתקיימת, כשהתלמידים לא אוכלים את יגיע כפיהם – זה עצוב.

אבל אני רוצה להתמקד בפן השני. לצורך הדיון אני מציע לעשות אנלוגיה בין הפקולטה לבין המדינה, קרי להסתכל על הפקולטה דרך המודלים השונים של המדינה או צורות השלטון השונות. ברור שהפקולטה היא לא מדינה, אבל כפי שכתבה יפה אווה אילוז "אנלוגיה אינה אלא כלי לחידוד החשיבה… האנלוגיה עוזרת לנו לדמיין ולחשוב על משהו שאיננו מבינים במלואו, גם אם אינה מושלמת/זהה". האנלוגיה בין הפקולטה למדינה תעזור לנו להבין מה הפקולטה היא כן.

הפקולטה היא מוסד מריטוקרטי, מוסד שמקדש מצוינות והישגיות, ולכן היא פותחת השכם והערב תוכניות מצוינות כאלו ואחרות (שעל אחת מהן – שמשקפת את האווירה הכללית בפקולטה – כתבתי בעבר). מעבר לדברים ששמעתי מפי חבריי, זכור לי שישבתי עם יועצת ההשמה של הפקולטה וכששאלתי אותה מדוע לא מחייבים את המשרדים השונים לראיין מכסה של תלמידים בעל כורחם – כמו שיש בפקולטות במוסדות המקבילים – היועצת אמרה לי (דברים בסגנון): "אצלנו כולם חכמים והם לא צריכים עזרה כזו".

לצורך לקדם את החזקים יש שני פנים: כחלק מן האוניברסיטה, הפקולטה נושאת את עיניה למחקר, שהוא בסיס קיומה, וטיפוח המצוינות מסייע לפקולטה לבור את המוץ מן התבן, לבחון מי יוכל להמשיך את מרוץ הלפיד המחקרי. הפן השני אומר שהפקולטה נמדדת במס' המצוינים שהיא מנפיקה. הטיה פסיכולוגית ידועה אומרת שאנחנו נבחר את התיכון שבו נלמד לפי מס' הבוגרים שיצאו ממנו וקיבלו פרס חשוב, ולא לפי ממוצע הציונים של תלמידיו, למרות שקרוב לוודאי שאנחנו, כמו רוב בני האדם, ניפול קרוב לממוצע; אלא שהפקולטה לא נמדדת בממוצע של הציונים של תלמידיה כמו שמדינה נמדדת בתל"ג לנפש – כי נתון זה אינו רלוונטי – שיטת הנרמול אומרת שממוצע הציונים יהיה זהה בכל הפקולטות למשפטים בכל הארץ; ולכן הפן היחיד הרלוונטי לבחינת איכותה של הפקולטה היא מס' המצוינים שהיא מוציאה; היא לא נמדדת במספר התלמידים שמתקבלים למשרד בינוני שעוסקת בנזיקין או בדיני משפחה, ולכן היא לא תסייע לחלשים להגיע למקומות כאלו; היא נבחנת במס' הבוגרים שמגיעים לבית המשפט העליון או למשרדים המסחריים הגדולים.

כך שבמובן מסוים הפקולטה היא כמו המדינה הקפיטליסטית: היא לא רואה צורך ב"צמצום הפערים" שבין החזקים לחלשים, כמו שעושה מדינת הרווחה, אלא היא דואגת רק לחזקים בלבד. חוסנה אינו נמדד בצמצום הפערים כמו שנמדדת מדינת הרווחה – לא אכפת לה אם התפלגות הציונים תהיה רחבה או קרובה לממוצע, למרות שהממוצע כאמור הוא קבוע מראש. אבל בעוד שהתפישה הקפיטליסטית אומרת שאם נמשוך את החזקים החלשים יבואו בעקבותיהם – משהו מהכסף שנשפוך על החזקים יחלחל בסופו של דבר לחלשים – הפקולטה פשוט לא רואה את החלשים. מבחינתה, והדברים נכונים לכל האוניברסיטה, אך מועצמים בפקולטה למשפטים – התלמידים החלשים הם טרמפיסטים, הם טפילים – הם באו רק בכדי שיהיה להם "תואר במשפטים", אפילו מבלי שהם יוכלו לממש אותו, רק כי חייבים לעשות תואר ראשון במשהו, ואם כבר עדיף שזה יהיה במשפטים.

 אז נכון שיש לשים את הדברים בקונטקסט, לפיו הפקולטה שלנו מנסה להתנער מהתדמית המפדלניקית-שכונתית-בינונית ולהתחיל לשחות בבריכה של הגדולים, ובדרך היא מתנערת גם מתלמידיה הבינוניים; ועדיין, הדבר מעיד על תפישת הפקולטה את עצמה: הפקולטה היא לא "מדינת רווחה", פה זה לא לשכת הסעד – רק החזקים שורדים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s