עיקור הכוח: על ספר הציטטות של שופטי ישראל לדורותיהם/ יניר קפח

"ספר הציטטות של שופטי ישראל לדורותיהם", שליקט וערך יניר קפח, מביא למעלה מ-3,000 ציטטות של שופטי בית המשפט העליון לדורותיהם, הלקוחות מתוך פסקי הדין של השופטים. הספר מחולק ל-171 ערכים: החל מערכים כלליים, ערכים שיש להם קיום מחוץ למשפט, כמו אדם, אהבה ומיניות או נשים בחברה, וכלה בערכים משפטיים מובהקים, כמו זכויות האדם השונות או ענפי המשפט לגוניהם.

ניכר כי המטרה שהמחבר שם לנגד עיניו הייתה להנגיש את אוצרות ההגות והלשון של שופטי ישראל לדורותיהם לאנשים שאינם נמנים על הקהילה המשפטית ולכן אינם קוראים פסקי דין. ואכן, הספר מכמין בתוכו פנינים רבות שמובנות בנקל על ידי הקהילה הלבר-משפטית. ציטטות כמו "כישלונו של השקר הוא בחשיפתו ולא בדיכויו" או "ביטחון אינו רק צבא. גם דמוקרטיה היא ביטחון", שתיהן של הנשיא בדימוס אהרן ברק, אינן דורשות ידע משפטי או הבנה של הטרמינולוגיה המשפטית הפנימית.

יחד עם זאת, ציטוטים רבים, למשל המשפט "רק קניין יכה קניין", על אף לשונו הציורית של השופט חשין, אינו יכול להיות מובן על בוריו למי שאינו בקיא בדיני הקניין ובתיאוריות העומדות מאחוריהם. על אחת כמה וכמה שהדברים נכונים לציטוטים אחרים, ארוכים ומורכבים יותר, המפרנסים עמודים וערכים רבים בספר.

יתר על כן: הספר מצליח אמנם לחשוף הגיגים יפים מאוד של שופטי ישראל, אולם אגב כך הוא חוטא לבמה עליה מתפרסמים הציטוטים – פסקי הדין. גזירה של ציטוט מסוים מתוך פסק הדין מפקיעה אותו מהקשרו: ראשית, לא ברור האם אותו ציטוט מהווה את תורף פסק הדין – ההלכה היוצאת מבית המשפט, ההכרעה של השופט, או שאותו ציטוט הוא רק אוביטר, אמרת אגב, אשר אינו מהווה חלק מרכזי בפסק הדין.

לכך יש להוסיף את העובדה שכל פסק דין מורכב מחלק עובדתי, מנסיבות של מקרה מסוים, וחלק משפטי. מלאכת השיפוט משמעותה שקלול של כל הנתונים המשפטיים והחלתם על נסיבות המקרה הספציפי. הנתון העיקרי שמבחין בין נכונותה של אמירה בפסק דין אחד לבין מופרכותה בפסק דין אחר הוא נסיבות המקרה, ואלו נעלמות מעיני הקוראים של הספר הנוכחי.

הבעיה המרכזית ביותר בספר הציטטות היא לדעתי בכך שהוא מאיין את העובדה שכל ההגיגים היפים שבספר, כל השפה של פסקי הדין – מגובה באמצעות האיום בכוח. השופט אינו רק איש חשוב מאוד והוא גם לא פילוסוף או נואם כיכרות. בהגיגיו ובפניני הלשון שלו, השופט לא רק מתאר את העולם שאליו יש לשאוף; לשופטים יש יכולת להפוך את העולם הזה למציאות. אפילו אלו שלא השתכנעו מההחלטה השיפוטית, עדיין יהיו נתינים שלה. החלטות שיפוטיות, בהצהרות שלהם על ידע חברתי ומשפטי, משחקות תפקיד חשוב מאוד בתִחזוק מערכות הכוח.

התפרסם לראשונה במדור הספרות "חיה רעה" של אתר "מגפון", כפי שאפשר לראות כאן 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s