מה בין המדעים ההומניים למדעים הריאליים?

אוניברסניטה

מפת האוניברסיטה מצפון לדרום והשביל שחוצה אותה מסומן באדום

את אוניברסיטת תל אביב חוצה שביל מדרום לצפון, שביל שמתחיל בפקולטה להנדסה ומסתיים בפקולטה לרפואה, ומחלק את האוניברסיטה לשני יקומים מקבילים: במזרח המדעים הריאליים – הנדסה, מדעים מדויקים, מדעי החיים, רפואה; ובמערב המדעים ההומאניים – מדעי החברה, הרוח והאומנויות. כשלמדתי ספרות ומגדר בגלגול הקודם שלי, מו"ר פרופ' גדי אלגזי היה חוזר ומזהיר אותנו: אל תעזו לחצות את הקו האדום הזה, אתם לא רוצים למצוא את עצמכם ביקום הריאלי; ונשמרתם מאד לנפשותיכם.

בימים אלו אני עורך את המחקר הפסיכולוגי שעומד במרכז התזה שלי, ועל מנת לקושש כמה שיותר נבדקים פניתי במייל לעשרות מרצים ומרצות שאני לא מכיר, מכל רחבי הפקולטה, וביקשתי לגזול 10 דקות מזמן השיעור על מנת לערוך את המחקר. רובם הגדול לא השיבו, רובם הפחות גדול השיבו בשלילה, ומיעוטם נענה בחיוב. ומה מסתבר? למעט מרצה אחת (שהייתה בחו"ל, והמתרגלת שלה מילאה את מקומה) – לא היה ולו מרצה אחד מהמקצועות ההומניים שהסכים שאכנס לשיעור שלו; לעומת זאת, ביקום הריאלי נכנסתי ל-10 כיתות לימוד שונות.

כמובן, לכל המרצים יש תירוצים למכביר שמסתכמים בגדול באמרה "הזמן קצר והמלאכה מרובה" – אבל הדברים כמובן נכונים למרצים משני היקומים; בקיצור במדעי הרוח "חפרו" (לא רציתי לכתוב ז*** ת'שכל, אבל הנה כתבתי) כמו שרק ברוח יודעים לחפור, ובמדויקים פשוט נתנו לי לתקתק את הניסוי.

כיצד ניתן להסביר זאת? לכאורה היינו מצפים שאנשים שראשם ורובם בסוכה ההומאנית יגלו קצת אמפתיה והומאניות כלפי מסטרנטים צעירים וחסרי מנוח, בבחינת "וזכרת כי עבד היית בארץ מצרים", רוצה לומר – "יאללה יאללה, נגב ת'חלב מהמאסטר שלך, לפני שני רגעים היית מסטרנט חצוף כמוני." אבל לא כך.

ואולי יש בכך מענה מסוים: האנשים הריאליים עוסקים במחקרים אמפיריים באותה תדירות שהיהודי והיהודייה אומרים ברכת "אשר יצר", ומכאן שהם באמת מזדהים עם אותו מסטרנט, במקום מסוים; לעומת זאת, אנשי הרוח והחברה הם בבחינת "צדיקים היושבים ועטרותיהם בראשיהם ונהנים מזיו השכינה",קרי יושבים ועוסקים בחכמה, ואין להם פנאי לזוטות מעין אלו.

ישנה בדיחה מפורסמת על אותו מרצה לאתיקה ומוסר שנמצא עושה "תשמיש המיטה" (לא רציתי לכתוב מ*** :-)), את תלמידותיו הצעירות. ושתהו בפניו הכיצד מרצה לאתיקה ומוסר עושה מעשים לא מוסריים, הוא השיב: כשפרופ' למתמטיקה מלמד על משולשים ישרי-זווית, מצפים ממנו שיתנהג כמו משולש ישר-זווית?! כלומר זה שאדם מלמד על מוסר, אין זה אומר שהוא יתנהג כאדם מוסרי.

ובהצלחה לכולנו עם המשולשים ישרי-הזווית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s