בין משפטנים לעיתונאים

צפיתי עכשיו בתכנית "המקור" שנעשתה על פרשת "וואלה" ("אתר הבית"), ויש משהו מאוד מעניין בטון האפולוגטי שבו נוקטים הכתבים והעורכים שמרואיינים בכתבה כשברוך קרא שואל את השאלה (לטעמי לא מספיק), מדוע לא התפטרתם, אז הכתבים אומרים: מישהו/י אחר/ת היה עושה את זה גרוע יותר (כלומר עוזר לרוה"מ יותר); או: ניסיתי למזער נזקים.
מה שמעניין הוא שהטרמינולוגיה האפולוגטית הזו שליטה אצל שתי קבוצות נוספות בחברה הישראלית: המשפטנים בשירות המדינה וחיילים (אם כי אצל הקבוצה השניה באופן רפה יותר). הן משפטנים והן חיילים שחשים אי נוחות ממעשיה של הממשלה (ומכך שהם נוטלים חלק בכך למרות אי הנוחות), משכנעים את עצמם שהם "האדם הנכון במקום הנכון"; שלולא הם היו שומרי הסף, המצב היה גרוע הרבה יותר.
אני משתדל לא לדון אדם לפי שאגיע למקומו, אבל.. 🙂 –
ההשוואה של עיתונאי "וואלה" לחיילים או למשפטנים רק ממחישה כמה הטענה שלהם מגוחכת (אבל במידה מסוימת מגחיכה גם את החיילים והמשפטנים). בהשוואה לחיילים – אין חולק כי פרט לכך ששירות צבאי הוא חובה במדינת ישראל – צבא הוא שירות חיוני ורע הכרחי למדינה – ולכן נדרש השכנוע העצמי; ובהשוואה למשפטנים – אמנם אף אחד לא מכריח אותם לעבוד, אבל לי אישית ברור שהם חרדים לעתיד המדינה (ורואים ערך בערכים מסוימים עליהם תושתת המדינה), ושהם לוקחים ברצינות רבה (ועל כך מתרעמת כמובן השרה שקד) את תפקיד שומרי הסף; אם הם לא יהיו שם, יהיו הרבה מאוד משפטנים אחרים שיעשו את התפקיד שלהם; לעומת זאת, "וואלה" הוא לא גוף בעל ערך כמו "המדינה" שצריך לשמור עליו או לשמור על ציביונו וערכיו (כך לפחות חושבים המשפטנים והחיילים); עיתונאי "וואלה" – ובעיקר הבכירים שבהם – היו יכולים בנקל להתפטר ולומר לעצמם שאתר "וואלה" יכול ללכת פייפן, ויפה שעה אחת קודם.
ומצד שני כאמור, תחקיר "וואלה" קצת מגחיך את המשפטנים (ובמידה מסוימת את החיילים), כי הוא מראה שהנטייה לשכנוע עצמית היא נטייה אנושית, ובעיניי לגיטימית בהחלט, ויש משהו מנחם גם ביכולת להתקרבן בדיעבד, להציג את עצמך כקדוש מעונה. הרבה פעמים אנו נוטים לעטוף מניעים או אינטרסים באצטלה של חשיבות עצמית וערכים נעלים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s