מפלגת הנחמדים

כתבתי בעבר כי המשפחה שלנו (להלן: הפרלמנט) מורכבת משתי מפלגות, "מפלגת החכמים" ו"מפלגת הטיפשים", ושאני הייתי הראשון, לכאורה, שחצה את הקווים ממפלגה למפלגה. באותה רשומה ציינתי כי אותן אובזרווציות נכונות רק לתא המשפחתי המצומצם, ולא כוללות את אחותי הקטנה (המכונה "שי לקשיש"), שטרם עמדה על דעתה, כמו גם אנשים שביקשו לקבל אזרחות משפחתית כתוצאה מקשרי נישואין (להלן גם: גיסים). באותה תקופה הפרלמנט התברך רק בשני חברים (חבר וחברה) שזכו לאזרחות, ונתון זה כשלעצמו – מבחינה אמפירית – אינו מספק בכדי שניתן יהיה לומר משהו על העולם. מאז נוספו לפרלמנט עוד שני גסים, ומעבר לתוספת הכמותית שמאפשרת לנו לומר משהו על האזרחים-החדשים, מדובר בתוספת איכותית שלא ניתן להתעלם ממנה. חצי הקדמה לפני כן: הציניות נעדרת מרשומה זו.
ובכן, אם התא המשפחתי שלנו מורכב ממפלגת החכמים ומפלגת הטיפשים, על גיסנו ניתן לומר, ללא כל עוררין, שהם הקימו מפלגה חדשה – "מפלגת הנחמדים". לא משנה אם הם התחתנו עם חברת מפלגת החכמים או חבר מפלגת הטיפשים, כל האזרחים החדשים, ללא יוצא מן הכלל הם מאוד מאוד נחמדים. זה נכון גם באופן יחסי, לפרלמנט שלנו (עלינו הרי אמרה גולדה "הם לא נחמדים"), וזה נכון גם באופן אובייקטיבי.
הנחמדות הזו ראויה לציון לא בכדי שנתפאר ב"השבחה" שקיבלנו למשפחתנו. לנחמדות הזו יש השפעה ממשית על החיים הפרלמנטריים במשפחתנו – מפלגת הנחמדים היא הדבק שמאחה בין מפלגת הטיפשים למפלגת החכמים.
ואל יהי הדבר קל בעיניכם. ראשית, כיוון שהפרלמנט שלנו חי ובועט כך וכך שנים, בין חברי מפלגת החכמים לחברי מפלגת הטיפשים – נוצרו מעין יריבויות, ואלו לעתים הותירו משקעים (ראו רק טעימה כאן). גם אם אותם משקעים מאפשרים לפרלמנט לתפקד – קשה מאוד להתעלם מהם. חברי מפלגת הנחמדים, שלעתים מביטים בנו מהצד בזלזול כאומרים "מה נסגר איתכם" (הם נחמדים, הם לא יבינו) – נקיים מאותם פצעי עבר. לכן הרבה פעמים התקשורת בין חברי מפלגת החכמים והטיפשים, אפילו בעניינים שביומיום, נעשית באמצעות חברי מפלגת הנחמדים.
במחשבות שלאחר מעשה, אני תוהה האם חברי מפלגת הנחמדים היו יכולים לסייע לנו לצלוח את הטיפול המשפחתי. לפני כארבע שנים ארגנתי לחברי הפרלמנט המשפחתי "טיפול משפחתי בהפתעה". אני מקווה לכתוב על כך בהרחבה בזמן אחר, אך לצורך העניין אומר כי חברי מפלגת הנחמדים (שמנו אז רק שני חברים), סברו שהכי טוב שנעבור את הטיפול רק בתא המצומצם, ללא מקבלי "גרין קארד משפחתי". בזמנו, בתור מי שארגן את הטיפול, קצת נעלבתי, כי באמת ובתמים סברתי שהם חלק מהמשפחה; היום, לאחר שהטיפול כשל בתום שלושה מפגשים, אני גם תוהה האם חברי מפלגת הנחמדים לא היו יכולים לסייע לנו לצלוח את הטיפול.
שנית, אני חושב שזה מדהים כיוון שיצא לי לשמוע – לאחר מחקר של משפט משווה מעמיק – שבכמה פרלמנטים במדינות זרות – הגיסים, שאצלנו מרכיבים את מפלגת הנחמדים – נחשבים לגורם עוין, למישהו שהוא לא שייך, שלעולם לא יהיה שייך, לפרלמנט; שלא לומר שבמדינות מסוימות, הגיס נחשב לגיס חמישי. ואני זוכר שכשקראתי את המחקר המשווה הזה אמרתי – זה ממש מוזר! הפוך גוטה הפוך – הגיסים שלנו, מפלגת הנחמדים, הם הגורם המלכד של המשפחה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s