גלגלצ – הקול המוסרי

קשה לחשוב על החלטה אווילית יותר מזו שמאפשרת למאזיני גלגלצ לשלוח ווצאפ עם דיווחי תנועה. הרי ברור שעל אף שהשדרנים מפצירים בנהגים שלא לסמס בזמן הנהיגה, יהיו כמה וכמה נהגים שיעשו זאת. כלומר, מצד אחד גלגלצ מתרים בנו (בהקשר של דיווחים ובכלל) שלא לסמס בשעת הנהיגה, ומצד שני הם יוצרים תמריץ, ואם לא תמריץ אז טריגר, ואם לא טריגר אז טיזר – לשלוח אסמס בזמן הנהיגה. זה נראה לכאורה שיד ימין לא יודעת מה עושה יד שמאל; הקול קול יעקב, והידיים (המסמסות, בטח מסמסות) ידיו עשיו.

זו בעיניי בדיוק הנקודה. כאשר לנהג יש וייז, וספוטיפיי ופודקאסט ועוד כהנה וכהנה – גלגלצ, שמיצבה את עצמה סביב דיווחי תנועה ומוזיקה – היא איך לומר, קצת מיותרת. לכן גלגלצ צריכה להמציא את עצמה מחדש, והיא עושה זאת באמצעות הבנייתה כקול המוסרי של האומה. היא יוצרת גירויים לנהג לסמס בשעת נהיגה, ובו בזמן משמ"סת (מלשון שיחת מוסר) אותו שלא יעשה את זה.

קמפיין הבחירות (הבאמת חינני) של בני כבודי – ממש זועק את זה. הרי מדובר בפייק-בחירות, בבחירות על ניוטרל. התשדירים של כבודי אפילו לא הולכים על הטיקט של עבירות התנועה – הם מבקשים ללמד אותנו מוסר: אל תצפור סתם, תאפשר לאחרים להשתלב בנתיב וכיו"ב. הם מבקשים מאיתנו להצביע לקול המוסר. להגיד לנו לא לחצות באדום – זה משפט; להגיד לנו לא לצפור – זה מוסר.

בעידן שבו החברה מתפרקת מכבליה המוסריים, נוצר ואקום של מגדלורים מוסריים: בית המשפט הבין את זה והוא מזמן מרביץ לנו מוסר במקום לעשות משפט; מוסף הארץ ("מחלק המוסר") אף הוא הבין את זה; מדוע שגלגלצ לא יעשו זאת?

(והציניקנים הסינים יגידו: המנגנון הוא הרבה יותר כלכלי-ציני; גלגלצ מסיטים אותנו לעשות עבירות תנועה או תאונות דרכים, בכדי שלאחר מכן ינזפו בנו על כך. וצ״ע)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s