על הכתבות של השופט ארז שני וניכור הורי

צפיתי (באיחור חינני) בכתבות של ברוך קרא מחדשות 13 על השופט ארז שני ותופעת הניכור ההורי. הכתבות האלו מדגישות כמה מן הרעות החולות של התקשורת, בין השאר טיעונים אד-הומינם (תחת אצטלה של טיעונים "מערכתיים"), שטחיות או "משפט שדה" – אבל הרעות האלו הן רעות שברורות לכולן וקל מאוד להתמודד עמן, ורבות וטובות ממני עשו זאת.אני רוצה להתמקד דווקא בנושא של "הניכור ההורי", וברעה החולה שהיא בעיני המרכזית ביותר בטיפול של הכתבה בנושא: התמקדות בטפל ולא בעיקר.

הטפל הוא לא בהכרח לא-חשוב, ויש מקום לתת את הדעת לנושא ("לתעשייה") של הניכור ההורי, אבל הוא מסיט את תשומת הלב מהבעיה המרכזית, או מהשאלה המרכזית. ובכל הנוגע לניכור הורי השאלה היא כה זועקת, שזה פשוט פשע שלא להתייחס לאליה.והשאלה המרכזית היא כזו: מדוע שילדים – במקרה זה ילדים בהליכי גירושין – לא ירצו לראות את ההורים שלהם – אלו שהולידו אותם, גידלו אותם ומוכנים למות למענם? זה הרי סותר את "קול הטבע", סותר כל אינסטינקט טבעי, כל היגיון. זה בלתי נתפש.

הכתבות של קרא בכלל לא מעלות את השאלה הזו. המושג "ניכור הורי" מנסה לתת מענה לשאלה הזו, הן מענה ברמה התפישתית (מדוע זה קורה?) והן ברמה המעשית. אפשר לומר שהמענה לא נכון, אוברייטד או אגרסיבי מדי, אבל לפחות יש כאן ניסיון לתת מענה. זו השאלה העיקרית שהכתבות לא מנסות (וכנראה לא יכולות) לתת להן מענה, אבל מן הראוי שלפחות יציפו אותה.

חשוב להדגיש את הנקודה הזו על רקע תופעה נוספת: הורים גרושים והורים בהליכי גירושין, לעתים קרובות "מעבירים מסרים" (סמויים או גלויים) לילדים שלהם בנוגע להורה השני. במילים פחות יפות: לעתים הילדים משמשים "כלי משחק" במלחמה של ההורים זה בזה. אפשר לקרוא לזה "ניכור הורי", אפשר לקרוא לזה הסתה, ואפשר לקרוא לזה "אבויויו". אבל התופעה הזו קיימת, וזה לא משנה איך נכנה אותה. וגם לכך הכתבה לא מתייחסת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s